kurs embedded: ARM (Cortex M4) od TI.com i edX

Bardzo lubię wszelkiego rodzaju rozwiązania płytek od TI.com – są rewelacyjnym środowiskiem do nauki programowania wielu różnych architektur na często zbliżonych lub wspólnych płytka rozwojowych. Tym razem TI i platforma edukacyjna edX zaproponowały kurs nauki programowania systemów typu embedded.

ek-tm4c123gxl

Czyli #CzasNaNauke:

Opis kursu dostępny jest pod poniższym linkiem (początek 22 stycznia 2014 roku, czas trwania 15 tygodni, przewidywany czas nauki to 10 godzin tygodniowo). Za jakiś czas pewnie niniejszy post straci na aktualności, ale warto poszukać na edX – dużo kursów jest tam cyklicznie powtarzanych.

https://www.edx.org/course/utaustinx/utaustinx-ut-6-01x-embedded-systems-1172

Kurs jest darmowy (odpłatny jest certyfikaty tylko – nie trzeba go wykupywać). System embedded oparty jest na:

http://www.ti.com/tool/ek-tm4c123gxl (~40zł – TI nie liczy kosztów transportu)

Na stronie edX znajduje się link z precyzyjniejszym opisem kursu:

http://users.ece.utexas.edu/~valvano/edX/

Mikrokontroler to:

http://www.ti.com/product/tm4c123gh6pm

32-bit ARM® Cortex™-M4 80-MHz processor core with System Timer (SysTick), integrated Nested Vectored Interrupt Controller (NVIC), Wake-Up Interrupt Controller (WIC) with clock gating, Memory Protection Unit (MPU), IEEE754-compliant single-precision Floating-Point Unit (FPU), Embedded Trace Macro and Trace Port, System Control Block (SCB) and Thumb-2 instruction set

On-chip memory, featuring 256 KB single-cycle Flash up to 40 MHz (a prefetch buffer improves performance above 40 MHz), 32 KB single-cycle SRAM; internal ROM loaded with TivaWare™ for C Series software; 2KB EEPROM

Ja już zamówiłem zestaw. Mam nadzieję, że zdąży przyjść w okolicy rozpoczęcia kursu.

Do kursu rekomendowana jest książka:

Embedded-Systems-Introduction-CortexTM-M-Microcontrollers-ebook

aczkolwiek z doświadczenia (innych kursów na edX) wiem, że ilość materiałów do lekcji dostarczana jest na tak wysokim poziomie, że można pominąć (w chwili pisania tego postu książka w wersji papierowej i ebook kosztuje ~$40).

<edit: 15.01.2014r.>

Znalazłem ciekawą porównywarkę cenową dla amazonowych książek – w chwili pisania update można na amazon.co.uk kupić (w przeliczeniu) za 86zł w/w książkę:

https://pricenoia.com/embedded-systems-introduction-to-arm-cortextm-m-microcontrollers

2 odpowiedzi do “kurs embedded: ARM (Cortex M4) od TI.com i edX”

 1. Powiedz mi, jako, że masz doświadczenie z edX, jak to jest z tymi 10h tygodniowo? Bo obawiam się, że tyle czasu nie znajdę (wiadomo; praca, dom, do tego studia zaoczne), a przydałoby się coś co mnie zmotywuje do regularnego podszkolenia się 🙂 i nauczenia czegoś nowego,

  1. Ogólnie jest tak, że jeśli nie kupujesz certyfikatu, to pomiędzy tygodniami możesz mieć opóźnienia. Ja zwykle weekendami nadrabiałem (notabene jest tak, że masz lekcje na tydzień – raz w tygodniu), więc można rozłożyć sobie w czasie.
   Zależy od kursu – w niektórych robiłem 5-6h, w innych (ze specjalistycznym angielskim) zajmowało mi i 14-15h, bo na zrozumienie więcej czasu potrzebowałem.
   Bez certyfikatu w każdym momencie możesz zrezygnować – aczkolwiek takie założenie powoduje radykalny spadek motywacji:)
   Na 4 przebyte kursy jeden porzuciłem ze względu na problemy ze zrozumieniem specjalistycznego angielskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.