narzędzia (kilka kabelków) też trzeba mieć

W wolnej chwili postanowiłem zmontować trochę kabelków, które niewątpliwie przy uruchamianiu mi się przydadzą. Ponieważ jakiś czas temu zaopatrzyłem się w uniwersalne płytki stykowe, to i dokupiłem do nich odpowiednie przewody. Problem jednak miałem z tymi (płytkami), które kiedyś sam robiłem „starą” metodą, czyli z goldpinami. Ten sam problem pojawił się przy wyświetlaczach LCD mających złącze goldpinowe (część dwurzędowe, część jednorzędowe). Skoro włączyłem lutownicę i wyjąłem wszystkie akcesoria, to zmontowałem z lekkim zapasem różne kombinacje. W zasadzie na zdjęciach wszystko widać.

Ale nie samymi kabelkami człowiek żyje. Gdy lutowanie tego samego zestawu: kabelek-złączka stawało się usypiające, to przepinałem się na arduino i IDE. Pod ręką miałem kilka DS18B20 (laserowo kalibrowany cyfrowy czujnik temperatury na magistralę 1Wire). Podłączyłem, trochę poprogramowałem i… wszystko działało.

Z ciekawszych komend:

LiquidCrystal lcd(5, 6, 7, 9, 10, 11, 12); – konfiguracja podłączenia LCD

#define ONE_WIRE_BUS 3
OneWire oneWire(ONE_WIRE_BUS); – definicja i konfiguracja interfejsu 1Wire

cała reszta to proste funkcje i instrukcje, żeby śmigało. Program przy okazji napisałem tak, że jednocześnie śle info na LCD (temperatura w st. C) i RS232 (temperatura w st. C i F, info o ilości czujników oraz ich adresach 1Wire). Jakby ktoś bardzo chciał, to mogę udostępnić kod – jest tak paskudny, że publicznie raczej pokazywać go nie chcę:)

Podobał Ci się wpis? - skomentuj lub zalajkuj. Podziel się ze swoimi znajomymi. Każdy aktywny głos to dodatkowa motywacja do pisania bloga! Dzięki.