tydzień z pocketu #1: arduino alarm, ne555, teensy, bsp430, nanino i arduino tutorials

Regularnie korzystam z Pocketu – narzędzia, które pozwala na „odłożenie” ciekawego artykułu do przeczytania na później. Ponieważ wrzucam tam tylko najciekawsze (wg mnie oczywiście) artykuły z różnych blogów, serwisów internetowych czy też portali dla elektroników i majsterkujących, to postanowiłem zacząć się nimi dzielić.

arduino mini

Zaczynam od wpisów starszych (w zasadzie jednych z początkowych na liście), aczkolwiek poniższe opisy uzupełniam o aktualny stan, który się dzieje wokół produktów, oprogramowania czy też projektów.

Pierwszą treścią, która wpadła do Pocketu był „Zabezpieczamy dom, czyli jak zrobić alarm z odświeżacza powietrza” autorstwa Łukasza Więcka. Niewątpliwie bardzo nieszablonowe podejście do tematu alarmów, które ma głównie za zadanie spłoszyć złodzieja i/lub powiadomić otoczenie (np.: sąsiada) o intruzie. Łukasz co prawda wykorzystał do tego stosunkowo drogą płytkę arduino, ale nie stoi nic na przeszkodzie, żeby wstawić tam sam mikrokontroler lub kupić arduino mini – na ebay można to dostać za niecałe 3 dolary.

Kolejnym ciekawym artykułem był opis wykonania układu NE555 z wykorzystaniem tranzystorów i rezystorów. Układ został opisany na elektrodzie i autor twierdził, że działał poprawnie. Polecam przy okazji przeczytanie całego wątku i obejrzenie (jest w linkach) układu uA741 wykonanego tą samą „technologią”.

Ciekawostką było też pojawienie się na Kickstarterze projektu Teensy, czyli taniego zestawu developerskiego opartego o mikrokontrolery 16- i 32-bitowe. Do tego środowisko programistyczne oparte jest o środowisko Arduino (istnieje nawet spora zgodność programów napisanych w tym środowisku). Obecnie jest już dostępnych kilka wersji tego zestawu.

Skoro już jesteśmy przy szybkich prockach i alternatywach dla obecnego prawie wszędzie (w zastosowaniach amatorskich) Atmela, to godne obserwowania i polecenia jest rozszerzenie (toolchain) dla mikrokontrolerów MSP430 (jedna z moich ulubieńszych platform) o nazwie BSP430. Opis i pliki do pobrania znajdują się na githubie. Co najważniejsze, to projekt cały czas jest rozwijany (w chwili pisania tego wpisu miał ponad 1000 commitów).

Niniejsze zestawienie otwarł projekt oparty o Arduino, więc i je zamknie. Projekt Nanino, to ekonomiczna wersja Arduino oparta o mikrokontroler ATmega328. Najważniejszymi założeniami była prostota i koszt stworzenia płytki. Została zaprojektowana jednostronnie, z minimalną ilością elementów (przewlekanych), zgodnie z wyprowadzeniami klasycznego Arduino oraz z fragmentem płytki uniwersalnej (przy niskim koszcie istotne jest zawarcie jej „w komplecie”). Co prawda autor pisząc post w 2012 roku zapowiedział aktualizacje, ale póki co chyba nie udało mu się tego zrobić. Niemniej cała dokumentacja jest dostępna, więc jeśli ktoś ambitniejszy, to może pociągnie projekt dalej.

W temacie Arduino zachęcam również do przejrzenia tutoriali na Youtube w wykonaniu twórcy platformy, Massimo Banzi’ego dostępnych na kanale rswwwchannel.

Miłego kabelkowania!

2 odpowiedzi do “tydzień z pocketu #1: arduino alarm, ne555, teensy, bsp430, nanino i arduino tutorials”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.