warsztaty FPGA Xilinx od Kamami – recenzja

Do tej pory nie uczęszczałem na warsztaty dla elektroników, głównie z dwóch powodów: nie miałem potrzeby oraz uważałem, że wszystkiego można się nauczyć z internetu. Po minionym warsztacie odnośnie narzędzi dostarczanych przez Xilinx, a zorganizowane przez Kamami.pl zdecydowanie zmieniłem zdanie i teraz z niecierpliwością będę wypatrywać kolejnych.

Warsztaty odbyły się 17 listopada br. w Warszawie oraz 18 listopada br. w Krakowie. Więcej można znaleźć tutaj: mikrokontroler.pl.

O czym faktycznie były warsztaty?

Głównie o narzędziach, które dostarcza Xilinx produkowany przez Digilent Inc., m.in. Vivado Webpack w wersji 2014.4. Olbrzymi zestaw oprogramowania – kilka naprawdę ciężkich GB, ale faktycznie środowisko robiące wrażenie. Rozwiązania, które przestawiał nam prowadzący mogły być od razu przetestowane na zestawach edukacyjnych Basys 3, oraz mierzone na Analog Discovery i oprogramowaniu WaveForms. Kilka godzin zajęć było bardzo dobrze spożytkowanych. Trzymaliśmy się planu działania, nie spotkało nas wiele niespodzianek „rozwalających” zajęcia (poza złą wersją programu u części uczestników) oraz przeszliśmy przekrojowo przez sporo funkcjonalności.

warsztaty FPGA

Jak były zorganizowane warsztaty?

Tutaj same pochwały należą się dla Kamami.pl. Wszystko sprawnie przeprowadzone, zaś miłym dodatkiem był obiad i kawa z ciastkami przed salą wykładową. mimo kilkunastu osób na sali jeden prowadzący całkiem nieźle ogarniał.

Co bardzo ważne – skrypty, wg których były prowadzone zajęcia były niemal bezbłędne i w 100% odpowiadały temu, co akurat wykonujemy. Chwilami skupiałem się na jakimś elemencie zbyt długo i grupa pognała do przodu. Nic się nie działo złego. Po chwili idąc instrukcją w skryptach można było wszystko nadgonić.

Mimo tego, że warsztaty prowadzone były w języku angielskim, to jednak nie widać było po uczestnikach, że ktoś czegoś nie rozumie lub jest zaskoczony anglojęzycznym prowadzącym. Na początku kilka minut posłuchaliśmy o produktach w/w firmy, ale bez nachalnego sposobu sprzedaży czy marketingowego bełkotu.

Polubiłem FPGA

Od czasów szkoły średniej – a było to blisko 20 lat temu – chodziły za mną układy programowalne, ale nigdy nie miałem serca do rozpoczęcia nauki VHDLa lub Veriloga. Postanowiłem to zmienić. Spodziewajcie się wiec z bliżej nieokreślonej przyszłości więcej info na temat FPGA i pochodnych.

warsztaty FPGA

warsztaty FPGA

ps: wpis powstał z mojej inicjatywy i nie jest materiałem sponsorowanym (jedynie zdjęcia na moją prośbę udostępniło mi Kamami). 

ps2: jak ktoś jeszcze nie słyszał, to zapraszam na makerspace.pl – w Warszawie budujemy przestrzeń, m.in. dla majsterkowiczów i elektroników. Nieelektroników też.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.